How to Find Hidden Bargains at the Grocery Store

Use coupons effectively., Target marked down items., Purchase store brands., Calculate unit prices., Think of ways to use old or bruised produce.

5 Steps 2 min read Medium

Step-by-Step Guide

  1. Step 1: Use coupons effectively.

    When used correctly, coupons can save you more than just purchasing the item as is, and even move than that if the item is on sale or when the coupon can be doubled in savings.

    Even if it's a few cents off, it's a few cents that can be used towards something else.

    A great substitution for coupons is to use a weekly grocery circular or ad.

    When you are a regular shopper at a specific supermarket, you can easily identify what's really on sale or a typical price in an ad, although there might be holiday slashes on certain items throughout the year that could be a great hidden bargain.
  2. Step 2: Target marked down items.

    Meats, such as ground beef or chicken are usually marked down by the butcher around the use by/sell by date.

    If you're needing a last minute dinner, it's recommended to go with that.

    Bread that are days old can easily be turned into French toast or croutons. , Popular brands are known for their quality taste, however, store brands have the same characteristics and cost a lot less.

    You could probably find a store brand cereal for half the price as a brand that your child loves and they wouldn't even notice the difference. , Store unit prices are essentially how much a measurement (such as each ounce or liter) costs.

    For example, if a 12 ounce cereal box costs $3.00 and a 16 ounce cereal box costs $3.00, you would get the 16 ounce box because each ounce costs $0.18, rather than paying $0.25 for the 12 ounce box. , Produce are excellent choices in desserts and other baked items, such as banana bread, smoothies, and ingredient substitutions.

    Bananas and applesauce are great replacements for eggs when baking cookies or a cake.
  3. Step 3: Purchase store brands.

  4. Step 4: Calculate unit prices.

  5. Step 5: Think of ways to use old or bruised produce.

Detailed Guide

When used correctly, coupons can save you more than just purchasing the item as is, and even move than that if the item is on sale or when the coupon can be doubled in savings.

Even if it's a few cents off, it's a few cents that can be used towards something else.

A great substitution for coupons is to use a weekly grocery circular or ad.

When you are a regular shopper at a specific supermarket, you can easily identify what's really on sale or a typical price in an ad, although there might be holiday slashes on certain items throughout the year that could be a great hidden bargain.

Meats, such as ground beef or chicken are usually marked down by the butcher around the use by/sell by date.

If you're needing a last minute dinner, it's recommended to go with that.

Bread that are days old can easily be turned into French toast or croutons. , Popular brands are known for their quality taste, however, store brands have the same characteristics and cost a lot less.

You could probably find a store brand cereal for half the price as a brand that your child loves and they wouldn't even notice the difference. , Store unit prices are essentially how much a measurement (such as each ounce or liter) costs.

For example, if a 12 ounce cereal box costs $3.00 and a 16 ounce cereal box costs $3.00, you would get the 16 ounce box because each ounce costs $0.18, rather than paying $0.25 for the 12 ounce box. , Produce are excellent choices in desserts and other baked items, such as banana bread, smoothies, and ingredient substitutions.

Bananas and applesauce are great replacements for eggs when baking cookies or a cake.

About the Author

V

Victoria Cruz

Specializes in breaking down complex creative arts topics into simple steps.

38 articles
View all articles

Rate This Guide

--
Loading...
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

How helpful was this guide? Click to rate: